AYŞE ADİLE NAMİ OSMANOĞLU TARS

 

Osmanoğlu ailesinin Sultan 2. Abdülhamit Han soyundan gelen Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars, babası merhum Sultanzade Osman Nami Osmanoğlu’nun sürgün yıllarında Tunus 'ta doğdu.

1974 yılında Türkiye’ye dönünceye kadar öğrenimine Fransa'da devam eden Adile hanım, ülkesine döndükten sonra eğitimini yerli ve yabancı okullarda devam ettirdi.

 

Tanıtım ve organizasyon konusunda deneyim sahibi olduktan sonra kendi şirketini kurarak iş hayatını sürdüren Nami Osmanoğlu Tars, aynı zamanda sanatsal faaliyetlerine de devam etti.

 

Sanatçı kişiliğinde genetik faktörlerin çok olduğunu düşünen Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars, birçok sanatsal projeye imza attı. Türkiye'nin tanıtımı ile ilgili konularda çaba sarf etti.

 

1997 yılında Sultan 2. Abdülhamit Han'ın mühürlerinin Paris'ten alınarak İstanbul'da Topkapı Sarayı Müzesi’ne getirilmesinde büyük rol oynadı.

 

1999 yılında Çırağan Sarayı’nda “Osmanlı Devletinin 700. Kuruluş Yılı Kutlamaları” sebebiyle organize ettiği “Çağdaş Gözde Mirasımıza Bakış” adlı sergisi büyük ses getirdi. Geniş çaplı bu sergide, geçmiş ile günümüz arasında son derece ilginç ve başarılı bir köprü kuran Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars, sanatın toplum hayatındaki değerini bir kez daha hatırlattı.

 

Sahibi olduğu Tanıtım ve Organizasyon şirketi ile İstanbul'da faaliyetlerini sürdüren Osmanoğlu Tars, 2005 yılında Mersin’e yerleşti ve resim çalışmalarına yoğunluk verdi.

 

Adile Nami Osmanoğlu Tars'ın uzun süre üzerinde çalıştığı 36 adet yağlı boya eserden oluşan “Bu Gözler Kimin?” adlı koleksiyonu Ekim 2010 tarihinde Sultan II. Abdülhamit’in o dönemde kabul yeri olarak kullanılan Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde, 2012 yılı Aralık ayında ise Mersin Marina’da sanatseverlerin izlenimine sunuldu.

36 Sultan’ın resmedildiği ‘’ Bu Gözler Kimin’’adlı eserler sultanların bizzat aileden birisi tarafından resmedilmesi sebebi ile bir ilki teşkil ediyor.

 

Ayşe Adile Namiosmanoğlu Tars, aynı zamanda Annesi Ayşe Adile’nin köklerinden, Bahriye Naziri Hasan Hüsnü Paşa’ nın torunudur.

1/8

Turnacıbaşı Cad. No:21 Beyoğlu Istanbul / Turkey 34433